Klubové

6. Klubová výstava

17. - 18. 11. 2007 Nemošice

Foto z výstavy

 

Jako již tradičně třetí víkend v listopadu patřil speciální klubové výstavě zebřiček, která je také otevřeným mistrovstvím ČR. Byla již šestá v pořadí a spousta chovatelů těchto ptáčků si ji nenechala ujít.

Konala se opět v Nemošicích u Pardubic v útulném prostředí fy Plemko s.r.o. Na výstavu se přihlásilo 17 chovatelů z celé republiky, kteří přivezli 219 zebřiček.

Na letošní výstavě se objevily dvě novinky, které určitě přispěly ke zvýšení úrovně této výstavy. První byla možnost přihlásit kolekce čtyř zebřiček stejné barvy, kresby a pohlaví. Vybrat kvalitní a vyrovnanou kolekci je opravdu náročné a když se to podaří, tak pohled na čtyři podobné zebřičky ve špičkové kvalitě patří k vrcholu výstavy.

Celkem bylo vystaveno osm kolekcí a za nejlepší určil posuzovatel výstavy pan Piskora Josef černoprsé světlehřbeté samce chovatele Švadlenky Jiřího.

Jednotlivci byli rozděleni do 17 tříd a skupin. Skupina jsou dvě nebo více podobných tříd. A to v tom případě, kdy třída nesplňuje podmínky minimálního počtu zebřiček pro udělení vítěze třídy.

Ptáci byli premiérově posuzováni ne bodově, ale podle pořadí. Toto posuzování se hojně používá v zahraničí a letos se poprvé objevilo na naší výstavě. Spočívá v tom, že se vlastě určí pořadí prvních sedmi ptáků ve třídě nebo skupině. Je to přehledné, a i jednodušší pro posuzovatele. Nemusí se zabývat, kolik bodů strhne, ale soustředí se opravdu na porovnávání ptáků ve třídě a určení toho nejlepšího. Aby to pro chovatele bylo jasnější, tak do posuzovacího lístku se může psát poznámka o některé závažnější vadě, kterou ta zebřička má.

Také se musím ještě zmínit o tom, že při posuzování byli přítomni naši slovenští přátelé ze slovenského svazu chovatelů, které zajímala práce a činnost našeho Klubu.

Na závěr také musím připomenout slušnou návštěvu příznivců výstavních zebřiček z Čech i Slovenska. Jejich zájem nás opravdu těší a jen nás to utvrzuje v tom, že jsme se vydali správnou cestou a již se těšíme na další naši výstavu, která bude zase v tomto termínu v roce 2008.

 Klub chovatelů zebřiček České republiky